Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan
Samsung Galaxy S26 Plus
Pinpack Price
Rs. 364,899
Rs. 364,899
(Free Shipping)
Rs. 364,999
Rs. 100 OFF!!
Availability
InStock
InStock
Colors
Storage
Samsung Galaxy S26 Plus Price & Specifications
General Info
| Release Date | 26-02-2026 |
| SIM Support | SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM |
| Phone Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Android |
Display
| Screen Size | 169.1mm |
| Screen Resolution | 3120 x 1440 (Quad HD+) |
| Phone Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Protection | N/A |
Memory
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
Battery
| Type | 4900 mAh |
Camera
| Front Camera | 12.0 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | UHD 8K (7680 x 4320) @30fps |
| Back Camera | 50MP395567 |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Bluetooth v6.0 |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Performance
| Processor | Deca-Core |
| GPU | N/A |
Samsung Galaxy S26 Plus Availability
The price of Samsung Galaxy S26 Plus in Lahore, Karachi, Faisalabad, Rawalpindi, Islamabad, Peshawar, and other major cities of Pakistan is Rs. 364,899.
| Expected Price: | Rs. 364,899 |
| Release Date: | February 26, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Samsung Galaxy S26 Plus Price and Specs
| Samsung Galaxy S26 Plus 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 364,899 |
| Samsung Galaxy S26 Plus 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 409,899 |
Cart